W niedzielę, 10 kwietnia na Placu Niepodległości w Przemyślu w godzinie Miłosierdzia Bożego rozpoczął się Wielkanocny Taniec Uwielbienia. Specjalne układy rezurekcyjne przygotowała i wykonała Diakonia Tańca Uwielbienia Archidiecezji Przemyskiej pod kierownictwem Beaty Hermaszewskiej i Sławomira Jakubca, animatorów nowej kultury.

Z racji, że od tego dnia do rozpoczęcia ŚDM w Polsce zostało 100 dni, młodzi artyści wraz ze zgromadzonymi na placu zatańczyli poloneza. Podczas przemyskiej studniówki tancerze wystąpili w koszulkach z logo ŚDM i z elementami tradycyjnych strojów krakowskich.

Ta swego rodzaju ewangelizacja uliczna była odpowiedzią na apel papieża Franciszka, skierowany do młodzieży argentyńskiej w Rio de Janeiro: „Mam nadzieję, że po Światowym Dniu Młodzieży będzie raban. Chciałbym, aby was było słychać w diecezjach, chcę, aby się wychodziło na zewnątrz, żeby Kościół wychodził na ulice” (Rio, 25 lipca 2013).

Celebracja Świętej Godziny zakończyła się  Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej oraz w intencji ich rodzin, aby w końcu doczekały sprawiedliwej chwili, w której zawołają za psalmistą pańskim: „Zamieniłeś w taniec mój żałobny lament, wór zdjąłeś ze mnie i obdarzyłeś radością” (Ps. 30).

Wielkanocny Taniec Uwielbienia został przygotowany przez Diecezjalne Centrum ŚDM w Przemyślu we współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta oraz  Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.

ks. Tadeusz Biały

[nggallery id=470]