znakiSDM_krosno_newsObok krzyża Jezusa stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena (J 19,25). A pod Krzyżem Młodych, który poniedziałkowego wieczoru przybył do Krosna, wraz z Maryją stanęli mieszkańcy tego miasta i okolic. Ewangelia, odczytywana w przypadające na poniedziałek Święto Matki Kościoła, wymownie określiła relację pomiędzy Chrystusem, wokół którego wierni się zgromadzili a Jego Matką, która pod krzyżem stała się matką wszystkich ludzi.

Symbole Światowych Dni Młodzieży, pielgrzymujące już od ponad tygodnia po Archidiecezji Przemyskiej, zatrzymały się najpierw w krośnieńskiej Farze, gdzie zostały przywiezione z Przemyśla przez delegację tamtejszego Centrum Lokalnego ŚDM. W Krośnie, Eucharystii rozpoczynającej nawiedzenie przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. W słowach homilii Ksiądz Biskup wielokrotnie odwoływał się do Liturgii Słowa, zachęcając zgromadzonych, aby przyjęli Maryję za swoją matkę i wraz z Nią trwali pod Krzyżem.

– Kryje się przed Panem ktoś, kto się od niego oddalił, zapomniał o Jego miłości i obecności. Jeśli natomiast noszę Boga w swoim sercu to nie będę się z tym ukrywał, ale będę starał się zaświadczyć o tej mocy, którą daje Pan, który pozwala wytrwać nawet w najtrudniejszych momentach – mówił kaznodzieja i podkreślał, że Jezus potrzebuje świadków, którzy będą się do Niego przyznawali. Potrzeba zatem wytrwałości i wierności, która – jak przekonywał Ksiądz Biskup – jest możliwa: – Wierność Panu Bogu bierze się ze słuchania Jego Słowa. Kiedy wsłuchujemy się w to Słowo, ono zaczyna wydawać owoce. Maryja rozważała w swoim sercu, co Pan chce jej powiedzieć […] Ona jest wzorem pielgrzymującego Kościoła i od Niej uczymy się kroczenia za Mistrzem i wytrwania do samego końca.

Przypadające w przeddzień Święta Matki krośnieńskie czuwanie przy Symbolach ŚDM zakończyło się czuwaniem „Z matkami u stóp Matki” i Apelem Jasnogórskim.

[download id=”1309,1310″]

[nggallery id=220]