W sobotę, 10 lutego br. w Domu Katolickim Roma w Przemyślu odbyło się kolejne spotkanie przygotowujące do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w dniach 17-27 stycznia 2019 roku (możliwe daty wyjazdu i powrotu grup z Polski to 14 do 30 stycznia 2019 r.).

Podczas Spotkania najnowsze informacje z Warszawy zostały podane przez ks. Grzegorza Sochę z Leżajska. Prawie wszystkie diecezje z Polski zdecydowały się polecieć z Warszawy bezpośrednio do Panamy czarterowanymi samolotami, w których do dyspozycji polskich pielgrzymów będzie 1100 miejsc. Koszt przelotu nie przekroczy 6 500 zł. Oprócz tego dodatkowym kosztem będzie ubezpieczenie, pakiet polski, pakiet panamski (obejmujący wyżywienie i zakwaterowanie), przejazd do diecezji w pierwszym tygodniu pobytu z Panamy i z powrotem oraz koszt dni w Diecezjach. Te wydatki nie przekroczą 2000 zł. Całkowity koszt powinien wynieść maksymalnie 8500 zł.

Aby się zapisać należy do końca lutego skontaktować się z jednym z trzech ośrodków organizujących wyjazd – Brzozów, Leżajsk i Przemyśl i wpłacić zaliczkę w wysokości 3000 zł. Szczegóły na poniższym plakacie. Osoby nieletnie powyżej 16. roku życia muszą mieć zgodę rodziców.

Ks. Grzegorz przedstawił pokrótce także realia Panamy, która po części jest krajem misyjnym. Młodzież musi być przygotowana na pobyt w warunkach bardzo prostych i na pobyt w miejscach dalekich od luksusu. Jest to kraj tropikalny, w którym temperatura w ciągu dnia w styczniu przekracza 30 st. C. Jednak nie występują tam groźne choroby zakaźne, więc szczepienia przed wyjazdem nie są konieczne.

W tej chwili z Archidiecezji Przemyskiej do wyjazdu przygotowuje się około 30 osób. Zapraszamy wszystkich chętnych do zapisów i do reprezentowania naszej Archidiecezji podczas ŚDM.

Maciej Orzechowski
Moderator ds. kontaktów zagranicznych w Diecezjalnym Centrum ŚDM w Przemyślu