Jak piękne są stopy zwiastuna radosnej nowiny (por. Iz 52,7)

Dwadzieścia jeden lat po wizycie Jana Pawła II w Dukli i w Krośnie (9-10 czerwca 1997)  przywołuję powyższe zdanie wyjęte z Księgi Proroka Izajasza, wszak było ono mottem modlitewnego czuwania młodzieży na krośnieńskim lotnisku, w Wigilię  przyjazdu Ojca Świętego (9 czerwca 2017). Czuwanie zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy osób, a modlitewną noc animowała Diakonia Muzyczna – młodzieżowy chór liczący wówczas prawie 300 osób, pod batutą ks. dra Tadeusza Bratkowskiego.

Do tej świętej nocy młodzi artyści przygotowywali się prawie przez rok, biorąc udział w warsztatach formacyjno-muzycznych (jesień 1996; ferie zimowe 1997; wiosna 1997; tygodniowe zgrupowanie w Krośnie Polance – jego puentą była animacja nocy czuwania).

Modlitewne czuwanie stanowiło swego rodzaju duszę krośnieńskich uroczystości, która entuzjastycznie zagrała – odezwała się o poranku dnia następnego, gdy Ojciec Święty przybył na lotnisko (10 czerwca 2017). Wówczas z ołtarza głównego „posłaliśmy” iskierkę ewangelicznej radości, która rozpaliła ogień wiary i niezwykłej spontaniczności tłumów zgromadzonych na płycie lotniska. Papież, przejeżdżając wzdłuż sektorów dosłownie tonął w morzu uniesionych rąk, łopoczących flag i transparentów. Z tym kolorowym falującym morzem polskich i papieskich chorągiewek, znakomicie korespondowały ewangelizacyjne okrzyki (akty strzeliste) – Jezus żyje, Jezus Panem, Jezus Królem i bardzo radosny śpiew piosenki: To mój Pan wiele mi uczynił, On moim Bogiem. To mój Pan wiele mi uczynił, On mnie uzdrowił – oczywiście przy mocnym wsparciu Diakonii Muzycznej.

Do „czuwającej” postawy młodzieży, Papież nawiązał tuż po zakończonej Mszy św. kanonizacyjnej. Mówił wtedy między innymi: „Pozdrawiam młodzież, która tej nocy czuwała na modlitwie. Nie widać po nich, żeby się im chciało spać. Odpowiadając na harcerskie Czuwaj, mówię wszystkim czuwajcie”.

Powyższą zachętę Ojca Świętego, młodzi wciąż starają się realizować przez zaangażowanie w różne wspólnoty eklezjalne. Kolejne już pokolenie podejmuje posługę ewangelizacyjną w Diakonii Muzycznej, która aktualnie pod batutą dr Moniki Brewczak animuje Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej oraz inne ważne wydarzenia wiary. Diakonia Muzyczna ma na swoim koncie już znaczny dorobek ewangelizacyjny i artystyczny utrwalony na płycie W Jego imię idź.

Z perspektywy 21 lat śmiało można powiedzieć, że Diakonia Muzyczna Archidiecezji Przemyskiej jest błogosławionym owocem pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Dukli i Krosna.

Za tamte święte chwile niech będzie uwielbiony Bóg w swoich Aniołach i w swoich świętych, a zwłaszcza w świętym Janie z Dukli i w świętym Janie Pawle II.

ks. Tadeusz Biały z Diakonią Muzyczną AP