5 października 2019 roku odbyła się Pielgrzymka Maturzystów, Wychowawców i Nauczycieli Archidiecezji Przemyskiej do Częstochowy pod hasłem „Oto ja”. Zwyczajem lat ubiegłych, została ona podzielona na dwie części: Maturzyści z archiprezbiteratów: krośnieńskiego, łańcuckiego i brzozowskiego rozpoczęli swoje czuwanie o godzinie 15:00 a z archiprezbiteratów: bieszczadzkiego, jarosławskiego, przemyskiego i sanockiego o godzinie 17:00.

Program pielgrzymki był następujący:

– Zawiązanie wspólnoty i konferencja – ks. M. Studenski (Bazylika)

– Droga Krzyżowa (Wały Jasnogórskie)

– Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Stanisława Jamrozka (Bazylika)

Apel Jasnogórski

– „Różaniec to skarb, który trzeba na nowo odkryć” (Jan Paweł II) – nabożeństwo różańcowe

Po pięknym zawiązaniu wspólnoty przy śpiewie diakonii muzycznej i przedstawieniu Maturzystów z poszczególnych szkół w Archidiecezji, katechezę do Młodych wygłosił ks. Marek Studenski – Wikariusz Generalny Diecezji Bielsko – Żywieckiej. Mówił językiem bardzo zrozumiałym o tym, by każdy z przybyłych na Jasną Górę, przed Panem Bogiem i Maryją był sobą, by nie udawał kogoś, kim nie jest, lecz pokazał tu całe swoje serce. To serce nawet jeśli jest brudne, może zostać oczyszczone miłością Boga. Zachęcał młodych, by nie bali się tego oczyszczenia, by zaufali Miłości i pozwolili się prowadzić przez kapłanów w sakramencie pokuty czy kierownictwie duchowym. Wskazał też, że warto troszczyć się o czyste serce, bo z takim człowiekiem o czystym sercu chce się przebywać, rozmawiać, spędzać czas i go kochać.

Owocem tych rozważań była spowiedź wielu młodych w Jasnogórskim Sanktuarium.

Po katechezie wszyscy wyruszyli na Drogę Krzyżową po „wałach” – murach klasztoru częstochowskiego. Tutaj rozważania każdej stacji koncentrowały się wokół postaw moralnych ludzi młodych. Były wskazówką dla nich, co powinni wybierać w życiu i na czym budować dorosłe życie.

Ks. Bp Stanisław Jamrozek w homilii podczas Mszy świętej zachęcił młodzież do odważnego wyznawania wiary w swoich środowiskach. Wskazał, że odwaga w wierze objawia się w pójściu za Panem drogą kapłaństwa i życia zakonnego. Na koniec dodał, iż Maturzyści obecni na Jasnej Górze są z pewnością najlepszą młodzieżą na Podkarpaciu.

O godzinie 21:00 wszyscy uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem ks. Bpa Jamrozka. Po nim wszyscy modlili się na różańcu odkrywając jego wartość dla chrześcijańskiego życia.

Z Bożym Błogosławieńswem, czystym i radosnym sercem wszyscy powrócili do swoich domów.

Zdjęcia z Pielgrzymki Maturzystów