Kochani! Poniżej przedstawiamy Wam wyzwania oraz cytaty na najbliższy tydzień. Aktualizacja codziennie o godz. 9. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcje, nawet jeśli nie realizowaliście poprzednich wyzwań. Powodzenia!

Dzień 6 – Poniedziałek (22.02)

Cytat dnia: Nie bójcie się słabości człowieka ani jego wielkości! Człowiek zawsze jest wielki, także w słabości… – św. Jan Paweł II

Wyzwanie dnia: Odkryj swój pierwszy talent – Dziękuję – słowo znane Ci od zawsze, ale czy w rzeczywistości tak często przez Ciebie używane? Może zapominasz o jego istnieniu lub uważasz, że właściwe nie masz za co dziękować, bo w twoim życiu nie dzieje się nic ciekawego i w ogóle to raczej jest do bani, a nie super.  Otóż jesteś w błędzie!! Myślisz tak, bo nie odkryłeś pierwszego, fundamentalnego talentu. Nie jesteś wdzięczny za to co masz. Za to, że żyjesz, że masz możliwości rozwoju, że przede wszystkim JESTEŚ DZIECKIEM BOŻYM, umiłowanym i kochanym. Bez zrozumienia tego, wszystkie inne talenty nie są istotne… Nawet, jeśli będziesz się realizował, spełniał marzenia i rozwijał swoje pasje to ciągle, będzie Ci czegoś brakować. Dlatego podziękuj Bogu dzisiaj w swojej osobistej modlitwie za wszystko co masz, a dopiero później idź i walcz o lepszy świat i lepszego siebie.

 

Dzień 7 – Wtorek (23.02)

Cytat dnia: Wszyscy rodzimy się jako oryginały, ale wielu umiera jako kopie – bł. Carlo Acutis

Wyzwanie dnia: Rozwijaj swoje talenty – Dzisiaj skup się na swoich umiejętnościach i ich rozwoju. Siedząc teraz w domu na pewno masz utrudniony dostęp do różnych zajęć, które pomagały Ci się rozwijać. Ale czy mimo to masz rezygnować i zaprzestać naukę? Z pewnością nie! Jest wiele możliwości, które mogą Ci w tym pomóc. Czytanie o swojej pasji, oglądanie filmów lub próbowanie samemu dojść do czegoś bardzo nas ubogaca. Może właśnie w zaciszu swojego domu odkryjesz w sobie nowe talenty. Pamiętaj też, że talentem nie jest tylko piękny śpiew czy umiejętność grania w tenisa, ale też zauważenie, że ktoś cierpi, potrzebuje pomocy. Po prostu ofiarowanie serca innym. Zwracaj uwagę na wszystkie talenty, które dał Ci Bóg. Nie zakopuj ich, lecz pomnażaj.

 

Dzień 8 – Środa (24.02)

Cytat dnia: Tyle stajesz się z dnia na dzień piękniejszy, o ile wzrasta w tobie miłość. Bo miłość jest ozdobą duszy, jest jej pięknem. – św. Augustyn

Wyzwanie dnia: Obdaruj kogoś miłym słowem -Może ktoś wmówił Ci, że nie jesteś wartościowy, skradł Twoje piękno. Dlatego teraz nie wierzysz w siebie i nie potrafisz zaakceptować tego jaki jesteś. Szukasz ciągle potwierdzenia własnej wartości na zewnątrz i skupiasz się tylko na tym, jak wyglądasz w oczach innych i co inni o Tobie myślą. Analizujesz czy jesteś przez wszystkich lubiany i czy przypadkiem swoim zachowaniem lub wypowiedzianym zdaniem nie urazisz kogoś albo zostaniesz wyśmiany… SKOŃCZ Z TYM!!! Zacznij doceniać siebie, zobacz jaki jesteś wspaniały. Uświadom sobie, że zostałeś stworzony na podobieństwo Boga. Jesteś jedynym w swoim rodzaju egzemplarzem. Nie krytykuj siebie, lecz wyciągaj wnioski ze swojego zachowania i sytuacji, które Ci się przytrafiają.
Może często sam krytykujesz innych, podcinając tym samym ich skrzydła. Bliscy i znajomi nie potrafią dostrzec w Twoich oczach swojego piękna, ale patrząc tam widzą pogardę.
Spróbuj to zmienić. Zadanie na dziś i nie tylko, polega na powiedzeniu komuś czegoś miłego. Obdarz drugiego człowieka dobrym słowem, a tym samym pomóż mu odkryć jego piękno, a on z pewnością odwdzięczy się tym samym.

Dzień 9 – Czwartek (25.02)

Cytat dnia: I oświecił oczy serca waszego, abyście widzieli, jaka jest nadzieja, do której was powołał, i jakie bogactwo chwały jest udziałem świętych w dziedzictwie Jego.– Ef 1,18

Wyzwanie dnia: Poznaj swoją tożsamość- Każdy z nas posiada dwa rodzaje tożsamości.
Tożsamość osobista, czyli świadomość własnej odrębności i niepowtarzalność.
Tożsamość społeczna, czyli przynależność do danej grupy społecznej.
Te dwa rodzaje ściśle są ze sobą związane. Aby lepiej poznać siebie musimy najpierw poznać swoje pochodzenie.Rodzinna historia jest bardzo istotna, pokazuje z czym musieli zmierzyć się twoi przodkowie i jak obecnie oddziałuje to na Ciebie. Odziedziczasz po nich cechy osobowości oraz wartości, którymi się kierujesz obecnie. To wszystko daje Ci pełny obraz siebie.Na podstawie tego rodzi się pytanie, czy dobrze znasz swoją historię? Jeśli odpowiedziałeś NIE, to Twoim zadaniem na dzisiaj jest poznanie swojej rodzinnej tożsamości. Znajdź rodzinne pamiątki, zdjęcia i poproś rodziców lub dziadków, aby opowiedzieli Ci co się za nimi kryje.

 

Dzień 10 – Piątek (26.02)

Cytat dnia: Cierpliwość jest codzienną formą miłości – Benedykt XVI

Wyzwanie dnia: Pójdź na spacer – Dzisiejsze zadanie jest chyba jednym z najprzyjemniejszych, ponieważ skupimy się na odpoczynku. Odpoczynek jest równie ważny jak praca, ponieważ pozwala oderwać myśli od codziennych obowiązków. Pamiętaj jednak, że nie zawsze forma relaksu musi wiązać się z bezczynnym siedzeniem! Dlatego proponujemy Ci dzisiaj pójście na spacer BEZ TELEFONU !  Jest to dobry sposób na spędzenie czasu samemu ze sobą i wyciszenie się. Miłego dnia!

 

Dzień 11 – Sobota (27.02)

Cytat dnia: Cierpliwość jest pasem bezpieczeństwa duszy, który broni ją i chroni od wszelkiej perturbacji – św. Antoni z Padwy

Wyzwanie dnia: Przejmij kontrolę – Codziennie przeżywasz mnóstwo sytuacji, w których testowana jest twoja cierpliwość. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak ją w sobie pielęgnować. Ćwiczeniem, które może Ci w tym pomóc jest metoda 10 wdechów. Kiedy jesteś zdenerwowany jakimś wydarzeniem lub rozmową, zamknij oczy i weź 10 głębokich wdechów. Opanuj niepotrzebne nerwy, nabierz dystansu do tej sytuacji. Nie pozwól by negatywne emocje tobą zawładnęły. Jeśli nauczysz się panować nad brakiem cierpliwości, łatwiej będzie Ci konsekwentnie dążyć do wyznaczonego przez siebie celu. Bóg często wystawia naszą cierpliwość na próbę. Pamiętaj jednak, że On wie co jest dla Ciebie dobre i w jakim momencie, dać Ci to o co prosisz. Zdarza się też tak, że nie wysłucha naszej prośby, ale robi to tylko dlatego, że szykuje dla Ciebie coś lepszego na co musisz jeszcze trochę poczekać. Aby wesprzeć bitwę o cierpliwość pomódl się tą modlitwą: ,,Boże daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę bym zmieniał to, co zmienić mogę. I daj mi mądrość bym odróżnił jedno od drugiego.”

 

Dzień 12 – Niedziela (28.02)

Cytat dnia: Nikt nie jest bardziej cierpliwy niż Bóg Ojciec; nikt nie rozumie i nie potrafi tak czekać jak On – papież Franciszek

Wyzwanie dnia: Namiot spotkania – Psalm 18 – Znajdź czas dla Boga i spotkaj się z nim w namiocie.  Ale co to w ogóle oznacza??? ,,Namiot spotkania” to szczególny czas przebywania sam na sam z Bogiem i karmienie się Jego Słowem.

Ważne jest, abyś w tym czasie nie zajmował się innymi rzeczami (np. słuchaniem muzyki, sprzątaniem), ale rozmawiał z Bogiem jak z przyjacielem, pamiętaj, że to on zna Cię najlepiej i chce Ci towarzyszyć na każdej płaszczyźnie Twojego życia. Wsłuchuj się też w to co mówi do ciebie poprzez Słowo Boże i pomyśl, jak możesz odnieść to do siebie. Taki rodzaj modlitwy praktykowany regularnie na pewno zbliży Cię do Boga i wyda owoce.
Powodzenia !
Przebieg spotkania:
1.Wycisz się, stań w obecności Boga (opowiedz mu o tym co robiłeś w ciągu dnia, o swoich radościach i smutkach, przedstaw swoje plany, obawy )
2.Poproś o Ducha Św. i o łaskę nawrócenia.
3.Przeczytaj fragment Pisma Świętego, kilka razy, nawet na głos. (propozycja na dzisiaj – Ps 18)
4.Podczas ponownego czytania zatrzymaj się przy fragmencie, który Cię poruszył, zastanów się co przez nie Bóg chce Ci powiedzieć. Możesz również zapisywać swoje myśli.
5. Podziękuj za możliwość spotkania się z Nim i konkretne słowo (nawet, jeśli go jeszcze nie rozumiesz)
6. Zakończ Namiot Spotkania jakąś modlitwą(uwielbienia, dziękczynienia , przeproszenia, żalu)