Poniżej znajduje się lista często zadawanych pytań i odpowiedzi, ale możesz zadać również swoje pytanie. Kliknij przycisk „zadaj anonimowe pytanie księdzu” i wypełnij formularz, a twoje pytanie zostanie przesłane do duszpasterzy młodzieży.

Wkrótce otrzymasz na nie odpowiedź, która pojawi się poniżej.

Zadaj anonimowe pytanie księdzu

Jak rozeznać powołanie szczegółowe? Odpowiadając na to pytanie pragnę zwrócić uwagę, że Nie ma człowieka bez powołania. Jak odkryć swoją drogę? Na czym się skupić, a czego nie robić?  Wybory w życiu zawsze wiążą się z ryzykiem, własną odpowiedzialnością i konsekwencjami, a przede wszystkim brakiem pewnych odpowiedzi. Zobacz jak wybierasz osobę z którą chcesz przeżyć życie – nie wiesz co będzie po drodze, co was spotka, oczywiście sam musisz zadbać o tę piękną miłość i ją każdego dnia  rozwijać i pielęgnować  … A co do powołania jakiegokolwiek myślę, ze każdy czuje gdzieś w sercu, gdzie jest jego miejsce, problem tylko w tym czy daje sobie czas i przestrzeń do dostrzeżenia tego. W odkrywaniu powołania warto  pamiętać o  4 zasadach

1. Zastanowienie się co chce robić w życiu. U progu dorosłości potrzebna jest refleksja na temat tego, kim jestem, jak chcę przeżyć moje życie, jakie są moje mocne i słabe strony, czy czuję się darem. Drugim krokiem w odkrywaniu powołania jest  Modlitwa trzeba o powołaniu porozmawiać z Kimś, kto nas stworzył, z Kimś, kto nas najlepiej zna- tym Kimś jest Bóg.  Potrzebne są chwile adoracji, ciszy, lektury Słowa Bożego.  Co bardzo ważne czasie modlitwy możemy z jednej strony usłyszeć Boga, a z drugiej własne serce, które będzie podpowiadać co wybrać.  Istotnym krokiem na drodze rozeznawania powołania jest Towarzyszenie to nic innego jak pozwolić, aby ktoś nam pomógł odkryć głos Boga i go zweryfikować. Może to być ksiądz, siostra  zakonna , ale też osoba świecka, wierna swojemu powołaniu . Nie można poszukiwać całe życie, w końcu trzeba zaryzykować. Czwartym powiedzmy ostatnim krokiem na drodze rozeznana  powołania jest Decyzja Każda decyzja o wyborze konkretnej drogi oscyluje między lękiem a ryzykiem. W powołaniu nie chodzi o 100% pewności. Niektórzy zwlekają z decyzją aż do czasu, gdy będą zupełnie pewni. Kiedy wybór jednej z dróg ma szanse pół na pół i wskazówka nawet lekko przesunie się na jedną ze stron, to już znak, żeby tej opcji delikatnie przeważającej przyjrzeć się uważnieMoże jeszcze dwa słowa o powołaniu do wyłącznej służby Bożej. Drogi młody Przyjacielu mam świadomość tego, że Tobie trudno jest dziś Usłyszeć głos Boga- bo jako młody człowiek jesteś zabiegany, zmuszony do zrealizowania wielu projektów,  spędzasz godziny przed komputem. Jak więc odkryć swoje powołanie jak usłyszeć-  pójdź za Mną, zostaw wszystko zabierz tylko to co jest konieczne- pożegnaj Mamę, Tata,  rodzeństwo zostaw to czym żyłeś do tej pory.  Poproś księdza proboszcza żeby zawiózł Cię do klasztoru, do seminarium -bo może od jakiegoś czasu słyszysz w swoim sercu głos Boga – tylko się boisz ––zapewne każdy powołany przed taką decyzja  stoczył bitwę walkę duchową — ile ona trwała – miesiąc rok kilka lat- to słodka tajemnica każdego powołanego… ta bitwa w życiu kapłana zakonnika osoby konsekrowanej toczy się tak na prawdę każdego dnia.  Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie dotyczące Twojego powołania- To znak ze do Twojego serca bardzo wyraźnie puka Bóg. Zachęcam Cię do obejrzenia serii filmików na kanale YouTube z cyklu „Jak rozeznać swoje powołanie”- ks. Piotra Pawlukiewicza. Możesz tam znaleźć wiele ciekawych podpowiedzi opartych o Słowo Boże- między innymi co robić w życiu, jak rozeznać swoje powołanie i jak tego powołania nie zmarnować.

Odpowiedzi udzielił: ks. Piotr

Odpowiedź już wkrótce