1 Po co jesteśmy na ziemi?
Jesteśmy na ziemi, aby poznać i kochać Boga, zgodnie z Jego wolą czynić dobro i pewnego dnia pójść do nieba. [1-3, 358]. Być człowiekiem oznacza: wyjść od Boga i zmierzać do Boga. Nasze pochodzenie sięga o wiele dalej niż nasi rodzice. Pochodzimy od Boga, w którym znajduje się całe szczęście nieba i ziemi, i oczekujemy udziału w Jego szczęśliwości bez końca. Pomiędzy żyjemy na tej ziemi. Czasami czujemy bliskość naszego Stwórcy, często nic nie czujemy. Żebyśmy mogli znaleźć drogę do domu, Bóg posłał do nas swojego Syna, który wyzwolił nas z grzechów, wybawił nas od zła i nieomylnie prowadzi nas do prawdziwego życia. On jest „drogą, prawdą i życiem. (J 14, 6).
2 Dlaczego Bóg nas stworzył?
Bóg stworzył nas z wolnej i niesamolubnej miłości. Kiedy człowiek kocha, uczucie przepełnia jego serce. Chciałby dzielić się swoją radością z innymi. To otrzymał od swojego Stwórcy. Chociaż Bóg jest tajemnicą, możemy przecież myśleć i mówić o Nim po ludzku: stwarza nas z „nadmiaru” swojej miłości. Chciałby się dzielić z nami, stworzonymi z Jego miłości, swoją nieskończoną radością.
3. Dlaczego szukamy Boga?
Bóg zaszczepił w naszym sercu pragnienie szukania Go i znajdowania. Św. Augustyn powiedział: „Stworzyłeś nas dla siebie i niespokojne jest serce nasze, dopóki nie spocznie w Tobie”. To pragnienie Boga nazywamy RELIGIĄ. [27-30] W naturze człowieka leży to, że szuka Boga. Całe jego dążenie ku prawdzie i szczęściu jest ostatecznie poszukiwaniem tego, co będzie go całkowicie podtrzymywać, co go całkowicie zadowoli, całkowicie pochłonie. Człowiek dopiero wtedy jest w pełni sobą, gdy znalazł Boga.
„Kto szuka prawdy, szuka Boga, czy jest tego świadomy, czy też nie” (św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein).
„Uczynił tak dlatego, aby Go szukali i mogli Go znaleźć choćby po omacku, bo rzeczywiście jest On niedaleko od każdego z nas. W Nim bowiem wszyscy żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” (Dz. Ap. 17, 27-28a)
RELIGIA
Pod pojęciem religii można rozumieć odniesienie do tego, co Boże. Człowiek religijny uznaje, że Bóg jest tą siłą, która stworzyła jego i świat, od której jest zależny i ku której zmierza. Przez styl życia pragnie przypodobać się Bogu i wielbić Go. Źródłem chrześcijańskiej radości jest pewność bycia kochanym przez Boga, bycia kochanym osobiście przez naszego Stwórcę (…) żarliwą i wierną miłością, miłością, która jest większa niż nasza niewierność i nasze grzechy, miłością przebaczającą (Papież Bemedkt XVI 1.06.2006 r.).
4 Czy możemy poznać Boga przy pomocy własnego rozumu?
Tak. Ludzki rozum może w sposób pewny poznać Boga. [31-36, 44-47] Świat nie może mieć swego początku i swego celu w sobie samym. We wszystkim, co istnieje, jest coś więcej aniżeli to, co się widzi. Porządek, piękno i rozwój świata wskazują poza siebie i na Boga. Każdy człowiek jest otwarty na dobro, piękno i prawdę. Słyszy w swoim wnętrzu głos sumienia, który skłania go ku temu, co dobre, i ostrzega przed złem. Ten, kto kierując się rozsądkiem, podąża tym śladem, znajdzie Boga.
5 Dlaczego ludzie przeczą istnieniu Boga, skoro przecież mogą Go poznać swoim rozumem?
Poznanie niewidzialnego Boga jest wielkim wyzwaniem dla ludzkiego ducha. Wielu broni się przed tym. Niektórzy nie chcą poznać Boga, dlatego że musieliby wówczas zmienić swoje życie. Kto mówi, że pytanie o istnienie Boga jest bezsensowne, bo nie ma na nie odpowiedzi, nie podejmuje żadnego wysiłku.
6 Czy Boga w ogóle można zawrzeć w pojęciach? Czy można o Nim sensownie mówić?
Chociaż my, ludzie, jesteśmy w swoim pojmowaniu ograniczeni i nieskończona wielkość Boga nigdy nie da się ująć w skończonych ludzkich pojęciach, to jednak możemy mówić o Bogu prawdę. [39-43, 48]
Mówiąc o Bogu, posługujemy się niedoskonałymi obrazami i ograniczonymi wyobrażeniami. Każde słowo o Bogu należy zatem wypowiadać z zastrzeżeniem, że nasz język nie dorasta do Jego wielkości. Dlatego nasze mówienie o Bogu musimy ciągle korygować i precyzować.
Ps.
Niżej przypominamy zasady podróżowania w ramach projektu „FIDES ET RATIO”:
1.Stosowne teksty (kroki) ukazywać się będą co tydzień (czwartki):
(I i III CZWARTEK – YOUCAT)
(II CZWARTEK – ŚWIADECTWO)
(IV CZWARTEK – ŚWIATŁO SŁOWA BOŻEGO)
2.Po przejściu każdego etapu (odcinka) proponujemy twórczy odpoczynek:
a/ nie sięgaj po komórkę, nie wchodź na facebooka, nie włączaj telewizora;
b/ wpierw odkryj w sobie przestrzeń ciszy i podejmij refleksję nad lekturą/świadectwem
– jeśli wierzysz w Boga, pomódl się … – porozmawiaj z Nim;
– jeśli nie masz łaski wiary, to pomyśl… może warto się nią zainteresować!?
c/po osobistej refleksji wejdź na faceboooka i zaproś znajomych na drogę intelektualnego i duchowego wzrastania;
d/ w celu duchowego pogłębienia drogi „Fides et ratio” postaraj się w każdą niedzielę uczestniczyć we Mszy Świętej sprawowanej dla przemyskiego środowiska akademickiego w Kościele Ojców Reformatów o godz. 13.30 (ul. Jagiellońska);
3.Jeśli masz pytania lub chcesz się podzielić refleksją, napisz do nas: Duszpasterstwo Akademickie w Przemyślu; e-mail: bialytad@gmail.com; kom. 608 426 225 (ks. Tadeusz Biały).