ŚWIĘTY Pier G. Frassati
28 lipca - 3 sierpnia
Podczas środowej audiencji, Papież Franciszek zapowiedział, że w przyszłym roku dokona kanonizacji bł. Carlo Acutisa (Jubileusz Nastolatków: 25-27 kwietnia) oraz bł. Pier Giorgia Frassatiego (Jubileuszowe Spotkanie Młodzieży: 28 lipca – 3 sierpnia).
Ojciec Święty na zakończenie rozważań, z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, zapowiedział także, że 3 lutego 2025 r. odbędzie się Światowe Spotkanie na temat Praw Dziecka. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem: „Kochajmy je i chrońmy”. Wezmą w nim udział eksperci i osobistości z różnych krajów. Papież wskazał, że będzie to okazja wskazania nowych sposobów ratowania i ochrony milionów dzieci, które wciąż są pozbawione swoich praw, żyją w niepewnych warunkach, są wykorzystywane i maltretowane oraz cierpią z powodu dramatycznych następstw wojen.
Carlo Acutis – młody Włoch o polskich korzeniach (Jego babcia była Polką), którego krótkie życie było wypełnione wielką pobożnością maryjną i eucharystyczną. Od najmłodszych lat wykazywał duże zdolności informatyczne. Dar ten wykorzystywał w służbie innym oraz w rozpowszechnianiu treści chrześcijańskich, takich jak np. informacje o cudach eucharystycznych. Dziś przez wielu jest określany jako „Boży infuelncer”. Zmarł w 2006 r. na białaczkę, mając zaledwie 15 lat. 10 października 2020 r. w bazylice św. Franciszka w Asyżu miała miejsce Jego beatyfikacja.
Pier Giosrgio Frasatti – młody student z Turynu, tercjarz dominikański i członek m.in. Akcji Katolickiej, Uniwersyteckiej Federacji Katolików Włoskich i Włoskiej Młodzieży Katolickiej oraz harcerstwa. Pochodzący z zamożnej rodziny, oddany modlitwie i chorym, był także dobrym sportowcem. Studiował inżynierię górniczą na Politechnice Królewskiej w Turynie. Jego pasją były góry. Niósł pomoc biednym i cierpiącym. Zmarł w wieku 24 lat na chorobę Heinego-Medina, którą zaraził się od ubogiego chorego. Frassati został beatyfikowany 20 maja 1990 r. Jego siostra Luciana Frasatti, wyszła za mąż za polskiego dziennikarza i polityka – Jana Gawrońskiego.